Руски гас је престао да дотиче у земље ЕУ преко Украјине након што је истекао петогодишњи споразум, који је означио крај вишедеценијског аранжмана.
Украјински председник Володимир Зеленски рекао је да његова земља неће дозволити Русији да „заради додатне милијарде на нашој крви“. Пољска влада је у међувремену саопштила да је прекид био “још једна победа” против Москве.
Европска комисија је саопштила да се ЕУ припремила за промену и да већина држава може да се избори. Молдавија, која није у ЕУ, већ трпи несташице.
Русија и даље може да шаље гас у Мађарску, Турску и Србију гасоводом Турски ток преко Црног мора.
Руска компанија Гаспром потврдила је да је извоз гаса преко Украјине у Европу прекинут од 08:00 часова по локалном времену (05:00 ГМТ) у среду.
Москва је транспортовала гас у Европу преко Украјине од 1991. године.
Док су непосредни ефекти лагани, стратешки и симболички утицај за целу Европу је огроман.
Русија је изгубила важно тржиште, али њен председник Владимир Путин каже да ће највише патити земље ЕУ.
ЕУ је значајно смањила увоз гаса из Русије откако је покренула своју инвазију на Украјину у пуном обиму 2022. године, али бројне источне државе чланице и даље у великој мери зависе од снабдевања, што Русију чини око 5 милијарди евра (5,2 милијарде долара; 4,2 милијарде фунти) годину дана.
Руски гас је чинио мање од 10% увоза гаса у ЕУ 2023, према подацима блока. Та цифра је била 40% у 2021.
Али неколико чланица ЕУ, укључујући Словачку и Аустрију, наставило је да увози значајне количине гаса из Русије.
Аустријски енергетски регулатор саопштио је да не предвиђа никакве поремећаје јер има диверсификоване изворе и накупљене резерве.
Али крај транзитног споразума је већ изазвао озбиљне тензије са Словачком, која је сада главна улазна тачка руског гаса у ЕУ и која је зарадила накнаде за транзит од допремања гаса до Аустрије, Мађарске и Италије.
Словачка је рекла да ће платити више за алтернативне руте. Његов енергетски регулатор најавио је почетком децембра да ће цене гаса за потрошаче порасти 2025. године.
Роберт Фицо, словачки премијер, рекао је у среду да ће завршетак споразума имати “драстичне” последице за земље ЕУ, али не и за Русију, пренео је Ројтерс.
У петак је Фицо – који је управо изненађујуће посетио Москву ради разговора са Путином – запретио да ће престати да испоручује струју Украјини.
Ово је навело Зеленског да оптужи Фица да је помогао Путину да „финансира рат и ослаби Украјину“.
„Фићо увлачи Словачку у покушаје Русије да нанесе још патње Украјинцима“, рекао је украјински председник.
Пољска је понудила подршку Кијеву у случају да Словачка прекине свој извоз електричне енергије – испоруке које су кључне за Украјину, чије електране су редовно на удару Русије.
Пољски министар иностраних послова Радослав Сикорски рекао је за емисију Тодаи на ББЦ Радију 4 да постоје алтернативни путеви снабдевања гасом са међународних тржишта, као што су терминал у Хрватској и везе из Немачке и Пољске.
Ове руте треба истражити како Русија не би зарађивала на продаји нафте и гаса Европској унији“, рекао је Сикорски.
Пољска увози гас из САД, Катара и Северног мора, додао је он.
Колико ја разумем, све земље имају алтернативне путеве“, рекао је он.
Молдавија – која није део ЕУ – могла би бити озбиљно погођена окончањем споразума о транзиту. Већи део своје електричне енергије производи у електрани коју покреће руски гас.
Такође је снабдевао отцепљени регион Придњестровља који подржава Русија, мали део земље у сендвичу између Молдавије и Украјине где живи око 300.000 људи.
Руска гасна компанија Гаспром саопштила је 28. децембра да ће ограничити гас Молдавији 1. јануара јер је рекла да није испунила своје обавезе плаћања.
Дорин Рецеан, премијер Молдавије, негирао је наводни дуг и оптужио Русију да користи “енергију као политичко оружје” у објави на друштвеним мрежама. Он је рекао да ће тај потез оставити Придњестровље „без светлости и топлоте усред зиме“.
Грејање и топла вода су искључени за Придњестровље „због привременог престанка испоруке гаса“ у среду у 07:00 по локалном времену (05:00 ГМТ), саопштила је енергетска компанија Тирастеплоенерго на Телеграму.
Позива становнике да се топло облаче, окупљају чланове породице у једној просторији, окаче ћебад или дебеле завесе преко прозора и користе електричне грејалице.
Температура је у среду увече требало да падне испод 0 степени. Медицинске установе и болнице и даље се снабдевају, саопштила је компанија.
Министар енергетике Молдавије Константин Боросан рекао је да је његова влада предузела кораке да обезбеди стабилно снабдевање струјом, али је позвао грађане да штеде енергију.
Од средине децембра на снази је 60-дневно ванредно стање у енергетском сектору.
Председница Маиа Санду оптужила је Кремљ за „уцену“ која би могла да има за циљ дестабилизацију њене земље пре општих избора 2025. Молдавска влада је такође рекла да је понудила помоћ Придњестровљу.
ЕУ је пронашла алтернативне изворе у течном природном гасу (ЛНГ) из Катара и САД, као и гасу из Норвешке, од руске инвазије на Украјину.
У децембру је Европска комисија изложила планове да у потпуности замени транзит гаса кроз Украјину.